Jak zakładane są korony zębowe?

Założenie korony protetycznej nie jest trudnym zabiegiem, a w dodatku zupełnie nie boli. Korony protetyczne można zakładać zarówno na wymagające tego zęby np. o niezbyt estetycznym wyglądzie, jak i na uzupełnienia protetyczne. Doskonałym przykładem jest to, że korony umieszcza się na implantach stomatologicznych w przypadku braku zęba.
Na założenie korony trzeba poświęcić trochę czasu. Jeżeli korona ma trafić na ząb, pierwszym etapem jest jego przygotowanie. W zależności od stopnia jego zniszczenia oraz jego kształtu, dentysta musi go oszlifować. Oczywiście szlifowanie nie szkodzi strukturze zęba i jest zabiegiem bardzo oszczędnym. W przypadku implantów ten etap nie jest konieczny. Kiedy dentysta już przygotuje ząb, w następnym kroku pobiera wyciski. Dzięki nim w odwzorowuje się odpowiednie ukształtowanie zęba i tkanek miękkich w jamie ustnej, a przy okazji wysokość zwarcia zębów. Jeszcze w ciągu tej samej wizyty w gabinecie stomatologicznym dentysta dopasowuje także kolor korony oraz zakłada koronę tymczasową.
Zadaniem korony tymczasowej jest ochrona oszlifowanego zęba na czas, kiedy korona właściwa będzie przygotowywana w pracowni. W kolejnym etapie następują ostateczne przymiarki korony właściwej, a kiedy wszystko się zgadza, dentysta na stałe cementuje koronę. W ten sposób pacjent zyskuje nowy ząb i pełne zadowolenie. Dużą zaletą koron zębowych jest to, że jeżeli pacjent będzie je dobrze pielęgnował, posłużą mu przez wiele lat, bez potrzeby wymiany.