Jak zapobiegać próchnicy?

Jak zapobiegać próchnicy? Leczenie zębów - dentysta Toruń

Próchnica to bakteryjna choroba zębów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej nieleczenie może być przyczyną chorób ogólnoustrojowych, a nawet prowadzić do utraty uzębienia. Dlatego ważne jest to, żeby regularnie odwiedzać stomatologa. Pozwoli to na wyłapywanie nowych ubytków i ich wypełnianie. Warto jednak zapoznać się z tym co robić, aby zapobiegać ich powstawaniu i wzmocnić zęby. Przede wszystkim należy unikać słodkich napojów i przekąsek, regularnie szczotkować zęby pastą z fluorem, nitkować zęby, a także regularnie korzystać z profesjonalnych zabiegów higienizacji.

Praktykowanie tych trzech czynności pozwoli nam na poprawienie stanu uzębienia i zmniejszenia ryzyka wystąpienia próchnicy. Bardzo ważne jest to, aby wypracować sobie zdrowe nawyki i dbać o systematyczną, dokładną higienę jamy ustnej. Uchronią one przed zainfekowaniem zęba przez bakterie. Prowadzić to może do pojawienia się białych plamek na zębach, rozpadu szkliwa i zębiny, zajęcia miazgi zębowej. Wówczas ząb niszczeje w głębokich warstwach struktury i wywołuje nieprzyjemny ból. W takich sytuacjach zwykle jedynym sposobem ratunku jest leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Zbyt późna reakcja prowadzi do konieczności usunięcia zainfekowanego zęba. Przy wysoko zaawansowanej infekcji, czasami nawet na leczenie kanałowe jest już zbyt późno. Dlatego tak ważne jest, aby chodzić na konsultacje do zaufanego gabinetu stomatologicznego. Nasi dentyści poradzą sobie z każdym problemem jamy ustnej.