Jaka jest budowa zęba?

O zdrowiu zębów decyduje wiele czynników. Specyficzna budowa zęba sprawia, że dentysta podejmujący się kompleksowej diagnostyki jamy ustnej, musi zwrócić uwagę na wiele istotnych elementów. Choroby zębów atakują nie tylko wierzchnią część zęba, ale mogą również dotrzeć do jego głębszych warstw. Ząb składa się z trzech podstawowych części. Są nimi korona zęba, szyjka zębowa oraz korzeń zęba. Prawidłowo tylko korona zęba powinna być widoczna w jamie ustnej, natomiast pozostałe jego części powinny kryć się pod dziąsłem.
Sama struktura zęba jest już nieco bardziej skomplikowana. Główną ochronę zęba stanowi szkliwo zęba, które jest najtrwalszą tkanką w ludzkim ciele. Utrata szkliwa prowadzi do nadwrażliwości i bólu zębów, dlatego tak ważna jest jego ochrona. Tuż pod szkliwem znajduje się część nazywana zębiną. Jest to tkanka miękka chroniąca znajdującą się pod nią miazgę zęba przed m.in. zmianami temperatur czy bakteriami. Kanaliki zębinowe wypełniają włókna nerwowe, dlatego jeżeli ząb zaatakuje próchnica i przedostanie się ona do wnętrza zęba, często odczuwamy ból.
Ukryta w komorze pod zębiną miazga zęba, w której znajdują się naczynia krwionośne i nerwy. To właśnie rolą miazgi zęba jest jego odżywianie, ale również odbieranie wrażeń czuciowych, ponieważ nerwy i naczynia połączone są z tkankami otaczającymi ząb. Głębokie uszkodzenie zęba może poskutkować poważnym zapaleniem tkanek, a nawet kości.