Jakie korony protetyczne wybrać?

Korony protetyczne - jakie wybrać i kiedy je stosować? - Dentysta Toruń

Korony protetyczne wykorzystuje się w stomatologii do odbudowy zębów. Stosuje je w przypadku zniszczonych zębów przez próchnicę lub w sytuacji, kiedy pacjent utraci swoje zęby. Dentysta może więc zamocować koronę na korzeniu zęba albo oprzeć ją na implancie zębowym, który go zastępuje. Obecnie w gabinetach dentystycznych najczęściej używane są dwa rodzaje koron protetycznych. Pierwsze z nich są korony ceramiczne na podbudowie metalowej. Z reguły metalem wykorzystywanym do podbudowy jest tytan. Dzięki temu korony te są bardzo trwałe, a przy tym mają niższą cenę. Drugim rodzajem są korony pełnoceramiczne najczęściej wykonywane z cyrkonu. Ich największą zaletą obok wytrzymałości jest estetyczny i naturalny wygląd.

Które korony protetyczne wybrać? Decydując się na założenie koron protetycznych u dentysty warto pokierować się nie tylko ceną, ale także innymi kryteriami. Istotna jest tutaj trwałość. Im wytrzymalsza będzie korona, tym dłużej będzie służyła pacjentowi. Niższa trwałość wiąże się z koniecznością wymiany korony wcześniej, a więc też z dodatkowym kosztem. Co więcej wybierając koronę protetyczną warto wziąć pod uwagę jej wygląd i estetykę. Naturalny wygląd może być szczególnie istotny przy odbudowie przednich zębów.

Wybór korony protetycznej zawsze warto skonsultować z dentystą. Specjalista jest w stanie ocenić wszelkie uwarunkowania zdrowotne i możliwości pacjentów ze względu na układ szczęki, dlatego warto sięgnąć po jego poradę.