Jakie problemy powoduje brak zębów?

skutki braku zębów - Dentysta Toruń - Implanty Toruń

Utrata zębów dla nikogo nie jest przyjemna i może przydarzyć się każdemu. Zwykle jest skutkiem urazów, chorób dziąseł czy próchnicy, niekiedy złego odżywiania. W takiej sytuacji warto szybko działać. Szczególnie biorąc pod uwagę nie tylko fakt, że niekompletny uśmiech jest nieestetyczny, ale również powoduje ogólne, nieprzyjemne problemy.

Przede wszystkim brak zębów zaburza funkcjonowanie jamy ustnej. Powoduje trudności w żuciu, co może prowadzić do złego odżywiania. Oprócz tego zbyt duże przerwy między zębami sprawiają, że przesuwają się one, przez co są często rozchwiane lub stłoczone. Taki proces powoduje wady zgryzu i prowadzi do wypadania kolejnych zębów. Innym istotnym problemem spowodowanym brakiem zębów jest stopniowa utrata kości, co znacząco zmienia strukturę twarzy. Dodatkowo brak zębów sprawia, że skóra wokół ust zaczyna obwisać, przez co wiele osób wygląda starzej. Istotnym problemem, jaki powoduje brak zębów to również problem poprawnej wymowy. Wszelkie te efekty utraty zębów często prowadzą do utraty pewności siebie, a także pogorszenia stanu zdrowia psychicznego. Według najnowszych badań nieestetyczny uśmiech ma też wpływ na trudności w znalezieniu pracy.

Te wszystkie problemy wskazują na to, że w przypadku utraty zębów, należy możliwie jak najszybciej odbudować. W gabinecie dentystycznym dostępnych jest kilka możliwości – implanty zębów, uzupełnienia protetyczne jak mosty czy korony oraz częściowe i całkowite protezy zębów. Dentysta pomoże wybrać najlepszą metodę.