Kamień nazębny – przyczyna rozwoju chorób zębów

Regularna higienizacja zębów, zwłaszcza wykonywana w gabinecie stomatologicznym poprzez profesjonalny zabieg, pozwala kontrolować ilość zbierającego się kamienia nazębnego. Dlaczego niemal każdy dentysta zwraca uwagę na to, jak istotne jest dbanie o zęby? Kamień nazębny jest bezpośrednią przyczyną rozwoju chorób zębów – w tym najbardziej znanej próchnicy. Wobec tego skutki źle oczyszczanej jamy ustnej to nie tylko brzydki żółty nalot, ale również czynniki chorobotwórcze.
Kamień nazębny może wywoływać m.in. krwawienia dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, rozchwianie zębów czy postępujące psucie się tkanek zębowych. Aby uniknąć odkładania się kamienia nazębnego przede wszystkim powinno się dbać o prawidłową higienę zębów i całej jamy ustnej oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Wtedy dentysta będzie mógł na bieżąco kontrolować zdrowie pacjenta i reagować na wszelkie zmiany.
Kamień nazębny tworzy się na skutek twardnienia płytki nazębnej odkładającej się po spożyciu pokarmów. Szczególnie powinny zwrócić na to osoby, u których występują np. wady zgryzu, które utrudniają oczyszczanie zakamarków zębowych. Podobnie w przypadku osób, które stosują osiadające klamry protetyczne. Kamień nazębny odkłada się również u osób palących papierosy, czy posiadające ubytki lub nieszczelne wypełnienia zębów. Z tego względu warto zadbać o swoje zdrowie pod okiem dentysty.