Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe w gabinecie stomatologicznym Toruń

Leczenie kanałowe skupia się na ratowaniu zębów, które z różnych względów zostały głęboko zainfekowane. Dentyści zajmujący się leczeniem endodontycznym diagnozują i pomagają zwalczać choroby miazgi zębów i tkanek okołowierzchołkowych. Zwykle leczenie kanałowe jest potrzebne wtedy, gdy powstaje zapalenie, martwica lub zgorzel miazgi zęba.

Najczęstsze objawy, które wskazują na to, że dzieje się coś niedobrego to przede wszystkim ból, ćmienie i obrzęk zęba. Bardzo często występuje też nadmierna wrażliwość na ciepło i zimno, a także ból towarzyszący spożywaniu jedzenia i napojów. Co więcej da się również zauważyć zmianę koloru zęba. W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z dentystą. Występowanie symptomów nie zawsze oznacza, że konieczne jest leczenie kanałowe, jednak wizyta jest niezbędna do postawienia diagnozy.

W gabinecie stomatologicznym lekarz ustali przyczyny bólu lub zmian w jamie ustnej. Zazwyczaj choroby miazgi zęba powstają w skutek zmian próchnicowych lub zgromadzonych bakterii. Źródłem problemu staje się też niekiedy uraz zęba albo zakażenie. Dlatego też dentysta endodonta musi dokładnie zbadać stan jamy ustnej. W ten sposób oceni, czy konieczne jest leczenie kanałowe, czy wystarczy mniej inwazyjny zabieg.

Jeśli jednak trzeba będzie przeprowadzić leczenie endodontyczne, nie ma się czego obawiać. Przy nowoczesnym leczeniu pod mikroskopem zabiegi przebiegają sprawnie i bezboleśnie.