Kiedy należy usunąć zęby zatrzymane?

Zęby zatrzymane z punktu widzenia chirurgii stomatologicznej zwykle są przeznaczone do usunięcia ze względu na to, że mogą negatywnie oddziaływać na inne zęby oraz tkanki. Ząb zatrzymany to taki, który nie wyrznął na powierzchnię i jest źle ustawiony w łuku zębowym. Takie zęby często napierają na sąsiednie zęby lub ich korzenie wywołując ból i stan zapalny. Przyczyny powstania zęba zatrzymanego to zazwyczaj nieprawidłowe ustawienie zębów w łuku, zbyt duże zęby sąsiednie, zaburzenia genetyczne czy np. późna utrata zębów mlecznych, która wpłynęła rozwój zębów stałych.
Według chirurga stomatologa należy usunąć zęby zatrzymane ze względu na zdrowie pacjenta. Skutki zatrzymania zębów to m.in. ból, stany zapalne, szczękościsk, ropnie lub torbiele czy próchnica. Ponadto nieprawidłowe położenie zęba zatrzymanego wpływa również na zmiany w położeniu innych zębów, co oznacza, wady zgryzu czy dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego. W stomatologii estetycznej możemy zaoferować dwie możliwości poradzenia sobie z tym problemem. Pierwszym jest leczenie ortodontyczne, drugim – usunięcie zęba zatrzymanego.
W większości przypadków o tym, kiedy należy usunąć zęby zatrzymane, decydują badania diagnostyczne. Jeżeli przywrócenie słabo lub wcale nie wyrzniętego zęba do łuku zębowego poprzez leczenie ortodontyczne jest niemożliwe, wtedy chirurg stomatolog zaleca usunąć zęby zatrzymane.