Kiedy stosowane są korony zębowe?

Kiedy Dentysta stosuje korony zębowe w leczeniu stomatologicznym

Korony zębowe zastępują naturalne zęby z reguły w sytuacji, gdy naturalna korona zębowa jest bardzo zniszczona i podstawowe wypełnienie stomatologiczne nie rozwiązuje problemu. Zwykle naturalne korony niszczą się przez próchnicę, urazy czy z uwagi na problemy anatomiczne.

Dzięki koronie zębowej dentysta może wzmocnić ząb, odtworzyć jego funkcjonalność lub poprawić jego estetykę. Aby założyć sztuczną koronę zębową, dentysta ma dwie możliwości: może osadzić ją, na wciąż zdrowej, pozostawionej części zęba lub w przypadku, kiedy ząb musi zostać całkowicie usunięty, koronę zakłada na implant stomatologiczny. Co więcej wykonywane są one z wysokiej jakości materiałów, które są trwałe i doskonale imitują naturalny ząb. O tym jak długo korony zębowe zachowają swoją trwałość decyduje prawidłowa pielęgnacja. Jeżeli pacjent dba o higienę i regularnie odwiedza dentystę, korona pozostanie dobra nawet do 20 lat.

Najczęściej w gabinetach stomatologicznych korony są stosowane w przypadku rozległych ubytków wywołanych próchnicą lub urazem. Innym wskazaniem do zastosowania korony zębowej są zaburzenia rozwoju szkliwa, gdy korona jest potrzebna do ochrony zęba. Podobnie w sytuacji, kiedy pacjent potrzebuje poprawy estetyki zębów np. przy przebarwieniach szkliwa. Zwykle przebieg leczenia jest prosty i nie zajmuje wiele czasu. Rozpoczyna się od badań diagnostycznych, przygotowania podstawy korony, pobrania wycisków oraz przygotowania korony. Przygotowana korona zębowa musi być zaakceptowana przez pacjenta i dopiero wtedy zostaje na stałe założona przez dentystę.