Korony protetyczne

korony protetyczne na implantach - odbudowa zęba w gabinecie stomatologicznym Toruń

Korony protetyczne mają w stomatologii duże zastosowanie. Przede wszystkim zastępują pojedyncze zęby, które uległy zniszczeniu lub potrzebują odbudowy po leczeniu kanałowym. Korony stosuje się także na implantach w przypadku, gdy potrzebne jest wypełnienie całkowitego braku zęba.

Korony zębowe wykonywane są również z różnych materiałów. Obecnie najbardziej popularne są korony porcelanowe lub cyrkonowe na podbudowie ceramicznej. Główną zaletą takiego sposobu odbudowy zębów jest to, że korony cechuje duża wytrzymałość. Za pomocą koron można zamaskować wszelkie niedoskonałości zębów, na przykład kiedy zostały w jakiś sposób uszkodzone lub nie są już tak estetyczne jak kiedyś. To dlatego, że korony wyglądem przypominają naturalne zęby i poprawiają estetykę jamy ustnej.

Pod koronami można ukryć przebarwienia lub nierówności. Aby było to możliwe należy oszlifować ząb pod takie wypełnienie. Nie trzeba jednak tego robić w przypadku koron na implantach. Przy takich zabiegach chirurg stomatolog nie narusza w żaden sposób sąsiadujących zębów, a jedynie wypełnia pustkę między nimi. Cena korony protetycznej zależy od materiału, z którego ją wykonano. Znaczenie ma też to, czy będzie założona na ząb – albo jego pozostałości czy na implant.