Korony zębowe – dla kogo są zalecane?

Korony zębowe pełnią funkcję odbudowy zęba. Zwykle korony stosowane są w dwóch przypadkach. Po pierwsze w trakcie leczenia implantologicznego, kiedy korona zastępuje utracony ząb i zostaje osadzona przez dentystę na implancie. Po drugie kiedy ząb jest uszkodzony, ale wciąż warto go zachować, wówczas korona przykrywa go i pełni funkcję wzmacniającą. Korony zębowe zwykle wykonywane są w gabinecie stomatologicznym z różnych materiałów. Dentyści szczególnie polecają korony pełnoceramiczne lub porcelanowe, które są najbardziej trwałe i estetyczne. Oprócz tego możemy spotkać się z koronami kompozytowymi, koronami na podbudowie metalowej czy korony tymczasowe stosowane jedynie na czas leczenia.
Dla kogo są zalecane korony zębowe? Przede wszystkim dentyści zakładają je osobom dorosłym. Zwykle stosowane są w przypadku rekonstrukcji zębów u osób, które je utraciły lub przebyły leczenie kanałowe. Oprócz tego korony stosuje się dla ochrony zębów. W sytuacjach kiedy zęby są słabe i narażone na złamania lub w przypadku, kiedy zębom brakuje szkliwa, korona sprawdzi się doskonale. Dentyści zalecają też zastosowanie korony, kiedy zęby są uszkodzone lub starte. Częstym przypadkiem, z jakim spotykamy się w naszym gabinecie stomatologicznym, jest również zakrywanie koroną zęba zniekształconego.
Tylko w nielicznych przypadkach korony zębowe są niewskazane. Zazwyczaj dzieje się tak, kiedy pozostałość zęba nie przekracza 2-3mm lub gdy próchnica sięga poziomu dziąsła. Wówczas przed założeniem korony zębowej niezbędne będzie wydłużenie korony klinicznej lub zastąpienie pozostałości zęba implantem.