Leczenie bezzębia – implanty czy proteza całkowita?

leczenie bezzębia - co wybrać implanty czy protezę całkowitą? - Dentysta Toruń

Bezzębie, czyli całkowity brak zębów to przypadek szczególny, z którym należy zgłosić się do dentysty. Brak zębów powoduje nie tylko dyskomfort, ale także negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej. Wskazane w tym przypadku leczenie protetyczne przywraca funkcje narządu żucia oraz możliwość właściwej artykulacji głosek (eliminuje seplenienie). Jak zatem odzyskać pełną estetykę uśmiechu i zdrowie?

W dziale protetyki dentyści mają w zanadrzu kilka rozwiązań. Jednak obecnie najczęściej wybieranymi metodami są wszczepienie implantów lub zastosowanie tradycyjnych protez całkowitych. Choć oba te rozwiązania skutecznie radzą sobie z bezzębiem, oba mają swoje zalety i wady. Czasami noszenie protezy może okazać się niemożliwe przez np. niewłaściwe warunki anatomiczne jamy ustnej. Protezy te nie są też wieczne. Raz na kilka lat trzeba je wymienić, ponieważ z czasem nie są już tak dopasowane, jak na początku.

Wszczepienie implantów zębów z kolei zajmuje trochę czasu, ale efekt jest trwały i przy właściwej pielęgnacji, może posłużyć nawet do końca życia. Przywrócenie funkcjonalności jamy ustnej za pomocą implantów to leczenie dłuższe ze względu na konieczność osadzenia śruby implantu w kości żuchwy lub szczęki. Wszczepiony implant przed założeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi zrosnąć się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.

Wybierając pomiędzy implantami, a protezą całkowitą warto wziąć pod uwagę wygodę i komfort.