Ligatury ortodontyczne

ligatury ortodontyczne dentysta toruń

Decyzja o poprawie wyglądu i zdrowia jamy ustnej często wiąże się także z leczeniem ortodontycznym. To działanie mające na celu wyprostowanie krzywych zębów i zlikwidowanie nabytych lub wrodzonych wad zgryzu. Wśród dostępnych wariantów aparatów ortodontycznych, aparat stały wciąż jest uznawany za najskuteczniejszy i przynoszący najtrwalsze efekty. Aby aparat ortodontyczny prawidłowo spełniał swoją rolę, musi być odpowiednio zamocowany. Siłą, która oddziałuje na zęby w aparacie stałym jest łuk ortodontyczny przyczepiony do specjalnych zamków przyklejonych do poszczególnych zębów. Za utrzymanie łuku przy zamkach odpowiadają ligatury ortodontyczne.

Ligatury ortodontyczne są niewielkimi gumkami, które zachowują znaczące elementy aparatu we właściwym miejscu, by działanie aparatu było zgodne z założeniami lekarza stomatologa i przygotowanym planem leczenia. Nieprawidłowo ustawiony aparat może przynieść negatywne skutki i zamiast działania naprawczego jedynie zaszkodzi. Na przykład poprzez przesuwanie zębów w niewłaściwą stronę i tym samym pogłębienie wady. Dlatego też choć ligatury ortodontyczne wydają się niewielkim elementem konstrukcji aparatu stałego, mają ogromne znaczenie dla prawidłowego leczenia ortodontycznego.

Dla większego urozmaicenia ligatury ortodontyczne są dostępne w różnych kolorach, co szczególnie cieszy młodych pacjentów. Starsi pacjenci najczęściej wybierają kolory ligatur tak, by były one jak najmniej widoczne, nie odznaczały się zbytnio na tle zębów albo z uwagi na to, czy istnieje możliwość zabarwienia się ligatury w trakcie użytkowania (ten problem dotyczy szczególnie ligatur w białym lub innym jasnym kolorze). Przeciętnie ligatury wymienia się raz na miesiąc lub półtora miesiąca.