Na co zwrócić uwagę, kupując pastę do zębów?

dentysta radzi, na co zwrócić uwagę w składzie pasty do zębów

Pasta do zębów, jako jeden z podstawowych elementów higieny jamy ustnej, powinna mieć jak najlepsze działanie. Wśród wielu past dostępnych na rynku znajdziemy między innymi pasty wybielające, łagodzące do zębów wrażliwych, czy dla dzieci. Kupując pastę do zębów należy zwrócić uwagę na substancje, zawarte w jej składzie.

Najważniejszymi wyznacznikami są zawartość fluoru oraz współczynnik ścieralności RDA. Fluor zapewnia zębom ochronę przed próchnicą, wzmacnia szkliwo oraz zapobiega rozwojowi bakterii. Zgodnie z przepisami w pastach znajduje się 1000-1500 ppm związków fluoru. Im większa ilość, tym silniejsze działanie.

Z kolei współczynnik ścieralności określa ilość substancji ściernych oraz polerujących powierzchnie zębów, które zawiera dana pasta. Dla oka są niewidoczne, ale w trakcie szczotkowania usuwają osad nazębny. W pastach dla zębów wrażliwych znajduje się niewiele substancji ściernych. Im wyższa ich ilość pojawia się w produkcie, tym wyższe ryzyko starcia szkliwa. Past z bardzo wysokim współczynnikiem RDA nie powinno stosować się zbyt długo.

Warto zwrócić uwagę również na substancje pieniące, które działają antybakteryjnie oraz substancje nadające barwę i smak pasty. Część z nich może być pochodzenia naturalnego, a część chemicznego. Warto zapytać swojego dentystę, jaką pastę najbardziej poleca, biorąc pod uwagę to, że wie, z jakimi dolegliwościami mierzy się jego pacjent.