Nadwrażliwość zębów na zimno i ciepło

nadwrazliwość zębów na ciepło i zimno - Dentysta Toruń

Nadwrażliwość zębów na zimno i ciepło najczęściej zauważamy podczas spożywania zimnych i gorących napojów lub w trakcie deseru złożonego z kawy i lodów. Wtedy problem objawia się nieprzyjemnym bólem. Najczęstszą przyczyną nadwrażliwości są odsłonięte szyjki zębowe. To prowadzi do kontaktu pokarmów z kanalikami zębinowymi, a te z kolei prowadzą do mocno unerwionej miazgi zęba.

Zwykle odsłonięcie szyjek zębowych następuje w wyniku recesji dziąseł lub starcia szkliwa. Zarówno dziąsła, jak i szkliwo mają za zadanie ochronę zębów, więc jeżeli ulegną uszkodzeniu, następstwa wywołują ból. Inną przyczyną mogą być nieleczone ubytki próchnicowe albo kiedyś stosowane powszechnie plomby amalgamatowe. Amalgamat nie izoluje zbyt dobrze miazgi zęba od wpływu temperatury, stąd pacjenci ze starymi plombami mogą odczuwać dyskomfort.

Szybki sposób na ulgę to stosowanie past oraz płukanek dla nadwrażliwych zębów. Przede wszystkim dzięki temu zmniejsza się ryzyko pogłębiania się problemu. W takim wypadku najlepiej jednak skontaktować się z dentystą. Pacjent otrzyma w gabinecie stomatologicznym profesjonalne preparaty, które zmniejszają reakcję nerwów oraz powodują zamknięcie kanalików zębinowych.

W walce z nadwrażliwością zębów na zimno i ciepło pomoże też ograniczenie kwaśnych napojów i potraw oraz szczególna higiena jamy ustnej.