Niepróchnicowe ubytki zębów

niepróchnocowe ubytki zębów - leczenie w gabinecie - dentysta Toruń

Ubytki zębów powstają nie tylko na skutek rozwoju próchnicy. Wśród niepróchnicowych przyczyn wywołujących ubytki znajdziemy np. abrazję, atrycję, erozję oraz abfrakcję. Chociaż nazwy te mogą wydawać się trudne, kryją znane pacjentom zjawiska.

Abrazję powoduje ścieranie zębów, którego skutkiem jest utrata szkliwa i zębiny. Najczęściej ścieranie zębów może być wywołane nieprawidłową profilaktyką zębów. Na przykład poprzez niepoprawną technikę szczotkowania, korzystanie ze zbyt twardych szczoteczek lub pasty o zbyt wysokim współczynniku ścieralności. Oprócz tego mogą to być gra na instrumentach dętych czy klamra protetyczna. Podobna do abrazji jest atrycja. Ona także polega na ścieraniu szkliwa, jednak wynika ze wzajemnego kontaktu zębów np. z uwagi na zgrzytanie i zaciskanie zębów.

Najbardziej znana pacjentom jest z reguły erozja zębów prowadząca do utraty twardych tkanek zęba. Erozję wywołują przede wszystkim kwasy pochodzące z pokarmów np. zawartych w owocach, herbatach. Przyczyną mogą być też kwasy żołądkowe, jeśli zęby mają z nim kontakt, ze względu na schorzenia układu pokarmowego. Natomiast abfrakcja wywołana jest obciążeniami zgryzowymi przez wady zgryzu, nieprawidłowe zwarcie, a także braki zębów.

Oczywiście każdy z tych przypadków można leczyć w gabinecie stomatologicznym. Wczesne wykrycie problemu u dentysty pomoże uchronić szkliwo i tkanki zębowe przed uszkodzeniem, a co za tym idzie przed dolegliwościami bólowymi i postępowym niszczeniem zębów.