Ochrona szkliwa zębów

Ochrona szkliwa zębów w gabinecie stomatologicznym

Nasze zęby pokrywa szkliwo, które jako najtwardsza tkanka, chroni strukturę zęba przed uszkodzeniem. Niestety na skutek oddziaływania pokarmów, zawartych w nich kwasów i cukrów, szkliwo może ulec uszkodzeniu. Wynikające z tego odwapnienie szkliwa, znane też jako demineralizacja szkliwa z czasem może powodować choroby zębów. Brak szkliwa zmniejsza odporność zębów, dlatego ochrona szkliwa zębów jest taka ważna.

Demineralizację szkliwa można zauważyć szczególnie podczas spożycia gorących lub lodowatych pokarmów i napojów. Zazwyczaj wtedy zęby, których szkliwo ulega demineralizacji stają się wrażliwe i powodują ból. Oprócz tego zęby stają się chropowate lub szorstkie, a niekiedy na ich powierzchni widoczne są białe plamy. Osłabione zęby stają się podatne na pęknięcia i kruszenie się, a zmniejszenie ochrony sprzyja próchnicy.

Na szczęście możliwa jest odbudowa szkliwa.  W gabinetach stomatologicznych dentyści oferują remineralizację szkliwa, polegającą na odbudowie i zatrzymaniu procesu utraty szkliwa. Zabieg remineralizacji szkliwa u dentysty ma na celu stworzenie warstwy ochronnej, która zapobiegnie rozwojowi odwapnienia. Oprócz tego warto stosować się zaleceń stomatologa i regularnie czyścić zęby, szczególnie pastami z zawartością fluoru o działaniu ochronnym. Warto zapytać dentystę o najlepszą pastę, aby nie przesadzić z przyjmowaną ilością fluoru, ponieważ jego nadmiar także może być niekorzystny. Stomatolog z pewnością doradzi najlepsze rozwiązanie.