Odsłonięcie zęba zatrzymanego

Odsłonięcie zęba zatrzymanego - chirurg stomatolog Toruń

Zęby zatrzymane to poważny problem jamy ustnej. Może to dotyczyć każdego zęba np. ósemki. Zęby zatrzymane często sprawiają kłopot ze względu na to, że nie są poprawnie ustawione w łuku zębowym. Przez to mogą napierać na inne zęby, powodując ból. Zabieg z zakresu odsłonięcia zęba zatrzymanego w chirurgii stomatologicznej, często dotyczy jednak kłów, które na skutek nieprawidłowego wzrostu zębów, wykształciły się poza łukiem zębowym. Najczęściej przyczyną tego jest zbyt mała ilość miejsca w szczęce, nieprawidłowy kierunek wzrostu zęba czy np. uraz.

Pierwszym etapem jest oczywiście ustalenie położenia zęba zatrzymanego. Dlatego aby ten zabieg chirurgii stomatologicznej był możliwy, należy najpierw wykonać zdjęcia RTG zębów. Następnie, po zlokalizowaniu zatrzymanego zęba, chirurg stomatolog może go odsłonić, poprzez nacięcie dziąsła, aby odkryć powierzchnię zęba przynajmniej do połowy jego korony. Specjalny chirurgiczny opatrunek zapobiega ponownemu przyrostowi dziąsła.

Dzięki temu zabiegowi możliwie jest przywrócenie zatrzymanego zęba do łuku zębowego. W tym celu zazwyczaj konieczny jest już aparat ortodontyczny. Bywają jednak takie sytuacje, kiedy nie ma możliwości sprowadzenia zęba do łuku. Na przykład, gdy nie da się przykleić zamka aparatu na ząb lub gdy próba sprowadzenia do łuku zagraża zdrowiu innych zębów albo kiedy brak dobrego rezultatu. W takim przypadku chirurg stomatolog decyduje o usunięciu zęba zatrzymanego.