Ortodoncja: Co to jest aparat retencyjny?

Leczenie ortodontyczne zwykle wymaga czasu i cierpliwości pacjentów. Zastosowanie aparatu na zęby, choć przynosi wspaniałe rezultaty, nie jest ostatecznym narzędziem, korygowania wad zgryzu i wyrównywania uśmiechu. Dla trwałego efektu, zwykle po zakończeniu leczenia aparatem ortodontycznym, stosuje się tzw. aparat retencyjny nazywany też retainerem. Jego głównym celem jest utrzymanie wyników wypracowanych przez wcześniej założony aparat na zęby. Zdarza się, że niektóre zęby mogą wracać na wcześniejsze nieprawidłowe pozycje, dlatego, aby zapobiec temu procesowi, warto zastosować aparat retencyjny.
O tym, jak długiego używania aparatu retencyjnego wymagają zęby pacjenta, decyduje ortodonta. Przyjmuje się, że może to być połowa czasu, jaki przeznaczyliśmy na leczenie aparatem ortodontycznym, jednak bywa też tak, że aparat retencyjny musi pozostać w jamie ustnej na dłużej – nawet dożywotnio. Na ponowne przemieszczanie się zębów może mieć wpływ wiele czynników np. wiek i związane z tym wyżynanie się nowych zębów w przypadku młodszych pacjentów.
Zastosowanie retainera sprawia, że efekt leczenia ortodontycznego jest trwały, a wyprostowane zęby, pozostają na właściwych miejscach. Pacjenci, którzy korzystają z aparatu retencyjnego, tak jak w przypadku aparatu ortodontycznego, powinni pamiętać o szczególnej i dokładnej higienie jamy ustnej. Tak samo istotna jest regularna opieka i konsultacja z ortodontą.