Osteointegracja – połączenie implantu zęba z kością

osteointegracja - połączenie implantu z kością - Implanty zębów Toruń

Implanty zębów, choć są najtrwalszym znanym obecnie w stomatologii środkiem odbudowy utraconych zębów, aby spełniały swoją funkcję, muszą zostać poprawnie założone. Oprócz samych umiejętności dentysty implantologa, jednym z najważniejszych etapów leczenia implantologicznego jest proces osteointegracji. Proces ten przebiega zaraz po zabiegu aplikacji śruby implantu w szczęce pacjenta. Od tego procesu zależy, czy implantacja powiedzie się, czy nie. W większości przypadków osteointegracja kończy się sukcesem i aby tak się stało, zależne to jest od kilku czynników.

Najważniejszymi czynnikami decydującymi o powodzeniu procesu połączenia implantu z kością są ilość i jakość kości. Im więcej czasu mija od momentu utraty zęba, tym bardziej postępuje proces zaniku kości. Aby implantacja się powiodła, w niektórych przypadkach konieczna jest najpierw odbudowa kości. Innym czynnikiem wpływającym na łatwy przebieg integracji implantu z kością jest odpowiednia technika wprowadzenia implantu zależna od umiejętności dentysty. W naszym gabinecie stomatologicznym w Toruniu zabieg wykonują tylko certyfikowani specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Oprócz tych czynników istotny jest także materiał z jakiego wykonano implant – nowoczesne implanty zębów wykonywane są tylko i wyłącznie z biozgodnych i bezpiecznych materiałów oraz odpowiedni dobór śruby do zębodołu.

Pełen proces integracji implantu z kością zwykle wymaga od 4 do 6 miesięcy. Poprawność osteointegracji zawsze sprawdza dentysta. W przypadku, gdy zastosowana będzie metoda aplikacji implantów w jeden dzień, czyli gdy podczas jednego zabiegu na implant aplikowana jest również korona tymczasowa, która dodatkowo chroni śrubę, ten czas również jest wymagany. Pacjent cieszy się pełnym uśmiechem, natomiast zespojenie implantu z kością zachodzi pod koroną tymczasową. W tym czasie zawsze należy słuchać zaleceń dentysty.