Pionowe złamanie korzenia zęba

Pionowe złamanie korzenia zęba to jeden z poważniejszych przypadków, w którym konieczna jest interwencja chirurga stomatologa. Najczęściej do takiego problemu dochodzi na skutek znacznego zniszczenia kości. Wynika to z obecności chorób przyzębia, wad zgryzu albo niszczeniu zębów przez erozję lub abrazję. Korzenie są wtedy osłabione i dlatego są bardziej narażone na urazy. Pionowe złamanie może pojawić się też w skutek powikłań leczenia kanałowego i zwykle dotyczy zębów trzonowych w dolnej szczęce oraz przedtrzonowców w górnej.
Diagnoza pionowego złamania nie należy do łatwych. Niekiedy nawet zdjęcia RTG nie ukazują dobrze linii złamania, przez co ciężko zauważyć problem. Oczywiście dentysta dołoży wszelkich starań, aby postawić właściwą diagnozę i skutecznie zaradzić na problem. O tym, że doszło do pionowego złamania może świadczyć ból zależny od temperatury lub siły nacisku przy nagryzaniu. Brak reakcji na złamanie może objawić się pojawieniem przetoki.
Leczenie stomatologiczne tego problemu niestety należy do trudnych i bardzo często kończy się wyrwaniem zęba. Najważniejszym etapem jest właściwa diagnoza, dzięki której dentysta będzie wiedział, w jaki sposób może pomóc. Warto też zwrócić uwagę na samą profilaktykę wystąpienia takiego złamania. W tym przypadku znacznie łatwiej zapobiegać, lecząc choroby przyzębia i dbając o higienę, niż leczyć nie usuwając zęba. W trakcie leczenia kanałowego stomatolog endodonta dokłada wszelkich starań, by nie doszło do powikłań.