Podniesienie dna zatoki szczękowej

Podniesienie dna zatoki szczękowej - chirurgia stomatologiczna Toruń

Podniesienie dna zatoki szczękowej, czyli zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, wykonywany jest przede wszystkim przed leczeniem implantologicznym. Aby lekarz dentysta mógł wszczepić implant, wyrostek zębodołowy musi mieć odpowiednią wysokość oraz szerokość, aby implant był stabilny i trwały. Zdarza się, że zatoka szczękowa schodzi zbyt nisko po utracie zęba. Odbiera wtedy przestrzeń dla wszczepu szczególnie w bocznym odcinku górnej szczęki.

Wobec tego, jeżeli pacjent planuje zastąpić brak zęba implantem, będzie musiał poddać się w takiej sytuacji dodatkowemu zabiegowi. Podniesienie dna zatoki szczękowej ma na celu uzyskanie miejsca dla implantu. Im szybciej pacjent zgłosi się na rekonstrukcję braku, tym lepiej. Od momentu utraty zęba, w tym obszarze stopniowo następuje zanik kości. W zależności od tego, jak dużo pozostało tkanki kostnej w okolicy wszczepu, chirurg stomatolog może przeprowadzić zabieg otwartego lub zamkniętego podniesienia dna zatoki. Aby zabieg się udał, lekarz dentysta najpierw musi dotrzeć do obniżonej zatoki, a następnie unosi obniżoną błonę. W powstałą w ten sposób przestrzeń aplikuje materiał kostny  i zabezpiecza ją nowoczesną bogato-płytkową błoną PRF.

Dzięki takiemu zabiegowi chirurgii szczękowej, lekarz dentysta nie tylko umożliwia, wszczepienie implantu, ale i sprawia, że w szczęce jest wystarczająca ilość kości. Wtedy implant może na stałe zostać umieszczony w szczęce. To właśnie dobre przygotowanie do zabiegu wszczepienia implantu decyduje o tym, że implanty są najtrwalszymi uzupełnieniami protetycznymi.