Powikłania miejscowe przy leczeniu zębów

powikłania po leczeniu zębów - jak dentysta może pomóc?

Choroby zębów mogą prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, które tylko leczenie u dentysty może faktycznie usunąć. Oczekiwanie aż problem sam minie nie przyniesie skutku, a stosowanie domowych sposobów, często tylko łagodzi objawy. Chociaż leczenie stomatologiczne w profesjonalnej klinice niweluje ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegach, zawsze mogą się zdarzyć powikłania miejscowe po leczeniu zębów.

Przeważnie najczęstszym problemem są ropne zapalenia zębodołu lub zapalenia okolicznych tkanek miękkich. Przeważnie tego rodzaju zapalenia pojawiają się na przykład po usunięciu zęba i zazwyczaj przyczyną są bakterie. Ropne zapalenie zębodołu najczęściej wynika z pozostawienia fragmentu kostnego np. fragmentu korzenia lub obecności kamienia nazębnego. Z kolei zapalenia tkanek miękkich mogą pojawić się w pobliżu miejsca zabiegowego. Przy wystąpieniu powikłań każdy pacjent powinien niezwłocznie skonsultować się z dentystą. Obrzęk czy ból po zabiegu są normalnymi objawami, które z reguły szybko ustępują. Jeśli jednak pacjent zauważa coś niepokojącego, powinien jak najszybciej na nowo zgłosić się do swojego lekarza.

W gabinecie stomatologicznym specjalista oceni, czy zabieg został przeprowadzony prawidłowo i czy wymagana jest szybka reakcja. Jeśli jednak mamy do czynienia z zaburzeniami, które nie powinny mieć miejsca, konieczny będzie kolejny zabieg. W naszym gabinecie stomatologicznym w Toruniu pacjenci zawsze otrzymają konieczną pomoc.