Próchnica zębów

leczenie próchnicy zębów w gabinecie stomatologicznym Toruń

Próchnica jest jedną z najczęstszych chorób zębów i przyzębia, jakie dotykają pacjentów. Początkowa faza tej dolegliwości nie jest widoczna gołym okiem, ani nie sprawia bólu. Jednak im głębiej dotrze do wnętrza zęba, tym większe szkody i silniejszy ból wywołuje. Ząb zaatakowany przez próchnicę staje się wrażliwszy i bardziej podatny na uszkodzenia. Niekiedy zmiany docierają do miazgi zęba i są tak poważne, że jedynym ratunkiem staje się leczenie kanałowe.

Najczęstszą przyczyną powstawania próchnicy są bakterie, które głównie żywią się cukrami dostarczanymi poprzez pokarm. W wyniku tego działania następuje demineralizacja szkliwa zęba stanowiącego największą ochronę zębów. Dieta, która zawiera sporą ilość cukrów podatnych na fermentację, szczególnie sprzyja rozwojowi próchnicy. Wyjątkowo niekorzystne dla naszych zębów są produkty lepiące, które łatwo przylegają do powierzchni i często bywają trudne do oczyszczenia.

Poza wieloma czynnikami, które wpływają na powstawanie próchnicy, duże znaczenie ma także higiena jamy ustnej. Na skutek niezbyt dokładnego lub niezbyt częstego szczotkowania, pozostałości po pokarmach osiadają na powierzchni zębów i powodują namnażanie się kamienia nazębnego. Resztki jedzenia to także siedlisko bakterii, które sprzyjają powstawaniu chorób zębów i przyzębia.

Z próchnicą można radzić sobie dbając o czystość zębów, stosując pasty z fluorem oraz regularnie odwiedzając swojego dentystę.