Profilaktyka zdrowych zębów

profilaktyka zdrowych zębów

Choroby zębów i przyzębia są poważnym problemem, ale na szczęście można im zapobiegać. Każdy, kto chce dbać o swoje zdrowie, powinien przestrzegać zasad higieny, regularnie szczotkować zęby i odwiedzać dentystę na badania kontrolne. Jedną z najbardziej bezpośrednich przyczyn chorób zębów, dziąseł i przyzębia jest kamień nazębny. Odkładająca się po posiłkach płytka nazębna z czasem staje się twarda, jeżeli nie będzie regularnie usuwana z jamy ustnej. W ten sposób gromadzący się kamień na zębach jest siedliskiem bakterii. Wywołują one stany zapalne i przyczyniają się do rozwoju chorób. W związku z tym trzeba szczególnie zadbać o higienę.

Gromadzeniu się kamienia nazębnego oprócz niedokładnej higieny, sprzyjają takie czynniki jak: wady zgryzu, ubytki w zębach, nieszczelne wypełnienia, czy np. palenie tytoniu. Dlatego też nawet przy regularnym myciu zębów, stosowaniu nici dentystycznych albo płynów do płukania jamy ustnej, warto sprawdzać stan swojego uzębienia w gabinecie stomatologicznym. Dentysta nie tylko sprawdzi zdrowie zębów i naprawi ewentualne ubytki, ale też podpowie, kiedy warto wykonać profesjonalny zabieg higienizacyjny.

Zabiegi higienizacji takie jak skaling czy piaskowanie dokładnie usuwają zalegający kamień nazębny oraz przebarwienia. Tego rodzaju zabiegi są całkowicie bezpieczne dla szkliwa zębów. Przywracają naturalny kolor zębów i dają komfort dokładnie oczyszczonych zębów. Warto wykonywać je przynajmniej raz na pół roku.