Przyczyny ruszających się zębów

W sytuacji, gdy ząb u dorosłego pacjenta zaczyna się poruszać, to sygnał mówiący o tym, że należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty. W większości przypadków zdrowe zęby w zdrowej jamie ustnej są trwałe i nie mają możliwości poruszania. Z tego względu to sygnał, że należy zadziałać w tym kierunku. W gabinecie stomatologicznym dentysta zawsze stara się ustalić przyczyny poruszania się zębów. W tym zakresie zwykle wystarcza profesjonalna diagnostyka stomatologiczna, która pozwala na dokładne określenie źródła problemu.
Jedną z najczęstszych przyczyn poruszania się zębów są problemy z dziąsłami i choroby przyzębia w tym stany zapalne. Zwykle takie problemy pojawiają się na skutek niedopełnionej higieny jamy ustnej. Brak odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej prowadzi do powstawania chorób. Profilaktyka jest więc kluczowa dla zdrowia zębów. W momencie wystąpienia choroby dziąsła z czasem osłabiają się, przez co słabiej chronią zęby i ich korzenie. W ten sposób może dojść do odsłonięcia szyjek zębowych lub właśnie poruszania się, a w efekcie końcowym wypadania zębów.
Inną przyczyną ruszających się zębów mogą być przeciążenia zębów, czyli zgryz urazowy. Występuje wtedy, gdy zostaje zaburzona równowaga między układem zębów, dziąseł, mięśni oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Oprócz poruszania się zębów powoduje tez inne problemy: ból zębów i dziąseł, nadwrażliwość czy ubytki, dlatego każdy niepokojący objaw, pacjent powinien skonsultować z dentystą.