Rodzaje i przyczyny bólu zęba

Wielu pacjentów pojawia się w gabinecie dentystycznym dopiero w sytuacji, kiedy doskwiera im dotkliwy ból. Dolegliwości bólowe mogą objawiać się na różne sposoby. Niekiedy występuje okresowo, np. w momencie nagryzania pokarmów albo jako reakcja na temperaturę jedzenia. Niekiedy jest przewlekły i pulsujący albo nasila się podczas snu. Najbardziej dokuczliwy jest wtedy, gdy promieniuje na znaczną część twarzy.
To bardzo ważne, by nie lekceważyć bólu zębów i jak najszybciej skonsultować się z dentystą, ponieważ ból może być objawem nie tylko zmian próchniczych, ale także poważniejszych chorób. Oprócz próchnicy dentyści wyróżniają wiele przyczyn bólu zęba. Może być na przykład wywołany nadwrażliwością zębów spowodowaną ubytkami szkliwa albo recesją dziąseł. Niekiedy dolegliwości bólowe pojawiają się w przypadku stanów zapalnych tkanek okołowierzchołkowych albo samej miazgi zęba. Złamany korzeń zęba lub nieprawidłowe wyrzynanie ósemek również skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami. Często oprócz samego bólu pojawia się obrzęk na przykład w przypadku zakażeń bakteryjnych albo torbieli korzeniowej.
Ze względu na dużą ilość przyczyn bólu zębów samodzielna ocena pacjenta często nie jest wystarczająca, by stwierdzić, co wywołało daną dolegliwość. Niezbędna jest więc konsultacja z dentystą. Tylko dzięki zgłoszeniu się do specjalisty oraz szczegółowych badaniom diagnostycznym możliwa jest pełna ocena sytuacji i właściwa reakcja.