Rodzaje implantów zębowych ze względu na budowę

Rodzaje implantów ze względu na budowę - Implanty Toruń

Implanty zębów różnią się od siebie pod względem budowy i zastosowania. W wielu gabinetach stomatologicznych stosowane są różne rodzaje implantów. W naszym stosowane są przede wszystkim implanty tworzone z najwyższej jakości materiałów oraz pochodzące od najlepszej klasy producentów. Jeżeli bierzemy pod uwagę podział implantów ze względu na ich budowę, skupiamy się przede wszystkim na kształcie śruby implantu, jej wielkości oraz na strukturze. Śruba jest elementem, którego głównym zadaniem jest integracja z kością i to na niej osadzana jest korona zębowa lub inne odbudowy protetyczne. Technologie implantologiczne zwykle warunkują wygląd śruby implantu – różnią się na przykład ilością ściegu gwintowego i samymi zakończeniami gwintu.

Najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane przez dentystów implanty, to implanty cylindryczne mające kształt śruby lub walca, które wszczepia się bezpośrednio w kość. Ich struktura pełna zgłębień i rowków ułatwia proces integracji z kością. Inny rodzaj implantów podobny do cylindrycznych to implanty stożkowe, różniące się przede wszystkim kształtem na samym wierzchołku z mocno zagęszczonym gwintem. Takie implanty przystosowane są do aplikacji bezpośrednio po ekstrakcji zęba.

Rzadziej już stosowane implanty to implanty blaszkowe, które są mniejsze od cylindrycznych i używane głównie u pacjentów z bardzo wąską szczęką lub w przypadkach, kiedy regeneracja kości jest niemożliwa, a tkanka kostna bardzo cienka.

O tym, jakie rozwiązanie implantologiczne będzie idealne dla pacjenta decyduje lekarz dentysta na podstawie indywidualnych uwarunkowań jamy ustnej pacjenta oraz swojej wiedzy i doświadczenia.