Rodzaje licówek stomatologicznych

Licówki stomatologiczne, choć wliczamy w uzupełnienia protetyczne, najczęściej służą poprawie estetyki uśmiechu. Dzięki nim dentysta naprawia kształt albo kolor zęba albo przykrywa niedoskonałości jak drobne pęknięcia i przebarwienia. Licówki dobrze sprawdzają się także w usuwaniu niektórych wad zgryzu np. diastemy. Wykonuje się je głównie z trzech materiałów: z akrylu, kompozytu i porcelany.
Licówki akrylowe – najczęściej stosuje się przed założeniem właściwej licówki, aby ochronić oszlifowany ząb przed uszkodzeniem. Ze względu na to, że wykonuje się je z akrylu są grubsze i decydowanie mniej estetyczne od pozostałych. Co więcej są znacznie mniej trwałe. Dlatego stosuje się je tylko tymczasowo.
Licówki kompozytowe – są trwalsze od akrylowych i zdecydowanie bardziej estetyczne. Łatwo dopasowuje się je do koloru naturalnych zębów. Jednak licówki kompozytowe są jednolite w kolorze, przez co czasem można zauważyć, że są sztuczne. Chociaż wytrzymują bardzo długo i służą przez lata należy o nie bardzo dbać, zwłaszcza zabiegami profesjonalnej higienizacji u dentysty, ponieważ z czasem mogą odbarwiać się na żółto.
Licówki porcelanowe – ich największą zaletą jest to, że najlepiej odwzorowują kolor zębów i optycznie niczym nie różnią się od naturalnych zębów. Takie licówki są też szczególnie trwałe i odporne na przebarwienia. Dlatego pacjenci, którym bardzo zależy na wysokiej estetyce uśmiechu decydują się właśnie na nie.