Rozległe braki zębowe – co robić?

Jak odbudować rozległe braki zębowe u dentysty?

Rozległe braki zębowe to nie tylko zmniejszona estetyka uśmiechu, ale również konsekwencje związane z funkcjami żucia. Braki zębów powodują przeciążenia zębów znajdujących się w jamie ustnej, ponieważ te zastępują cały komplet zębów. W związku z tym dochodzi do przemieszczeń zębów zarówno sąsiadujących z luką, jak i przeciwstawnych, a także do nadmiernego zużycia. Zęby te są osłabione, przez co łatwiej ulegają uszkodzeniom czy pęknięciom. To może prowadzić do utraty kolejnych zębów.

Dlatego to takie ważne, by w przypadku utraty zębów, możliwie jak najszybciej zgłaszać się do dentysty. Jeżeli pacjent cierpi na rozległe braki zębowe, nie powinien się wstydzić, tylko skonsultować z lekarzem, ponieważ nie ma żadnych powodów do obaw. W gabinecie stomatologicznym dostępne są różne metody odbudowy zębów, a ich zastosowanie zależy od ilości luk oraz ich rozkładu. Dla przykładu jeżeli dentysta ma do czynienia z kilkoma sąsiadującymi ze sobą lukami, nie może zaproponować mostu protetycznego, ponieważ ten musi mieć dobre oparcie. Zbyt silne obciążenie filarów mostu mogłoby być bardzo niekorzystne.

W przypadku rozległych braków zębowych częstym rozwiązaniem problemu są protezy częściowe, które wypełnią luki lub nawet protezy całkowite, jeżeli pacjent zdecyduje się na usunięcie pozostałych, pojedynczych zębów. Jednym z najpopularniejszych i najtrwalszych sposobów wypełnienia luk są implanty zębowe. Można nimi zastąpić pojedyncze zęby lub oprzeć na nich protezę.