Ruchomy aparat ortodontyczny

dziecko u dentysty - ruchomy aparat na zęby - ortodonta Toruń

Aby zęby stałe były zdrowe i proste, warto obserwować dziecko praktycznie od samego początku rozwoju uzębienia. Często wady pojawiają się już w przypadku mleczaków, a brak reakcji na zmiany, może przełożyć się na wygląd zębów stałych. Dlatego na pierwsze wizyty w gabinecie stomatologicznym warto zapisać dziecko już około 5 roku życia. Ortodonta zbada wtedy stan uzębienia malucha, a w razie potrzeby poprowadzi leczenie.

Aparatem ortodontycznym przeznaczonym i najczęściej zalecanym dla dzieci w przedziale 4 – 12 lat jest aparat ruchomy. Składa się on z drucianych pętli i akrylowej płytki, które w indywidualny sposób dopasowywane są do każdego pacjenta. Zwykle stosuje się je do momentu, gdy w jamie ustnej dziecka pojawią się wszystkie zęby stałe. Co ważne, leczenie ortodontyczne za pomocą tego aparatu przynosi stosunkowo szybkie i skuteczne efekty.

Dużą zaletą aparatu ruchomego jest to, że w razie potrzeby można go samodzielnie zdjąć. Sprawdza się to na przykład podczas jedzenia albo w celu dokładnej higienizacji jamy ustnej. Zazwyczaj dentyści zalecają noszenie ruchomego aparatu ortodontycznego nie krócej, niż po kilkanaście godzin dziennie. Tylko wtedy jego działanie będzie skuteczne i przyniesie pożądane rezultaty. Cały proces leczenia odbywa się pod okiem ortodonty, podczas wizyt kontrolnych.