Ruszający się ząb – co robić?

Ruszający się ząb nie jest powodem do zmartwienia, tylko w przypadku dzieci przechodzących czas wymiany zębów z zębów mlecznych na stałe. W przypadku zębów stałych zarówno u dzieci, jak i u dorosłych rozchwianie zębów może mieć kilka przyczyn i wymaga leczenia dentystycznego. Ruszanie się zębów może powstać na skutek urazu, chorób przyzębia lub tkanek miękkich, stanów zapalnych albo przeciążeń związanych z wadliwym zgryzem.
O ile rozchwianie zęba nie wynika z urazu, duże znaczenie ma właściwa profilaktyka. Wszelkich chorób jamy ustnej możemy unikać lub zmniejszać ryzyko ich powstawania dzięki właściwej pielęgnacji. Oprócz tego wczesna diagnoza problemu przez dentystę daje możliwość szybkiego leczenia i ratowania zębów. Nie można tego lekceważyć, ponieważ poruszanie się zęba prowadzi do jego utraty.
Rozwiązaniem tego problemu może być więc kiretaż – zabieg oczyszczający głęboko zalegający kamień nazębny, zabiegi stomatologii chirurgicznej tkanek miękkich i twardych albo nawet podjąć leczenie protetyczne np. poprzez korony zblokowane. Co jeszcze można zrobić w przypadku ruszającego się zęba? Dentyści często niwelują rozchwianie używając specjalistyczne szyny lub łączą zęby materiałem kompozytowym. To oznacza, że w gabinecie stomatologicznym pacjent może uzyskać pomoc na wiele sposobów. Dlatego gdy tylko zauważy ruszający się ząb, warto bezzwłocznie zgłosić się do dentysty.