Skaling zębów

skaling zębów usuwanie kamienia dentysta toruń

Dbałość o zdrowie jamy ustnej opiera się w głównej mierze na właściwej profilaktyce. W celu zapobiegania rozwoju bakterii i odkładania się resztek jedzenia, które przyczyniają się do powstawania kamienia nazębnego, należy odpowiednio dbać o zęby poprzez dokładne czyszczenie. Poza takimi metodami jak szczotkowanie czy nitkowanie, stomatolodzy zalecają, aby przynajmniej dwa razy w roku umówić się na wizytę w gabinecie dentystycznym, na zabieg profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego, nazywanego skalingiem.

Skaling jest wykonywany przez certyfikowane higienistki stomatologiczne. Metoda ta opiera się na użyciu specjalnego skalera ultradźwiękowego, który dociera w najgłębsze, trudno dostępne zakamarki, co oznacza, że jest to metoda wysoce skuteczna. Wykorzystywane ultradźwięki sprawiają, że płytki kamienia nazębnego pękają i odrywają się od zębów. Dzięki temu można je bez przeszkód wypłukać z jamy ustnej. Sam zabieg jest bezpieczny dla zdrowia, choć w niektórych przypadkach może powodować dyskomfort u wrażliwszych pacjentów. Nie należy go jednak wykonywać u osób z rozrusznikiem serca, osteoporozą i u kobiet w ciąży.

Przeprowadzanie skalingu jest istotne ze względu na to, że nawet największa dbałość o jamę ustną nie wyklucza powstawania kamienia nazębnego. Może on być bezpośrednią przyczyną stanów zapalnych i rozwoju chorób dziąseł i przyzębia. Skalingowi towarzyszą zabiegi piaskowania i fluoryzacji zębów, których zadaniem jest przywrócenie jeszcze większej czystości oraz wzmocnienie ochrony zębów.