Skutki nieleczenia wad zgryzu

Skutki nieleczenia wad zgryzu - ortodoncja

W przypadku wad zgryzu, ortodoncja zdaniem dentystów jest konieczna. Nieleczone wady zgryzu szkodliwie wpływają na ogólny stan zdrowia.  Żaden pacjent nie powinien lekceważyć tego swojego stanu zdrowia, dlatego najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza ortodonty na wizytę.

Niepoprawne ułożenie zębów utrudnia poprawną pielęgnację jamy ustnej, co przyczynia się do zbierania się złogów kamienia nazębnego i rozwoju próchnicy, parodontozy i innych chorób dziąseł i przyzębia oraz uszkodzeń błony śluzowej warg i policzków. To z kolei początkuje poważne problemy zdrowia samych zębów, wywołuje ból i niszczy tkanki.

Kolejnym skutkiem nieleczenia wady zgryzu jest niepoprawne ułożenie szczęki i żuchwy, a w efekcie zaburzenia funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych, szybkie ścieranie zębów – co sprawia, że łatwiej się łamią i kruszą oraz problem z prawidłowym gryzieniem i żuciem. Skutkiem może być również rozwój wad wymowy. Niekiedy wady zgryzu powodują deformacje twarzy, co wspólnie nieestetycznie krzywymi zębami, może znacznie obniżać samoocenę, prowadzić do kompleksów i być obciążeniem dla psychiki pacjenta.

Wobec tego warto zadbać o estetyczny wygląd jamy ustnej. Ortodoncja oferuje wiele ciekawych rozwiązań i aparatów ortodontycznych dopasowanych do potrzeb pacjentów, a wszystko to w trosce o zdrowie i piękny uśmiech. W naszym gabinecie stomatologicznym w Toruniu, nasi specjaliści ortodoncji oferują leczenie specjalnymi niewidocznymi nakładkami Invisalign.