Skutki niemycia zębów – dlaczego higiena jest ważna?

Skutki niemycia zębów - brak higieny jamy ustnej - Dentysta Toruń

Higiena jamy ustnej jest podstawą, której każda osoba powinna przestrzegać. Skutki niemycia zębów nie tylko oddziałują na zdrowie jamy ustnej, ale także przynoszą dużą niekorzyść pod względem estetyki i dobrego samopoczucia.

Niemycie zębów sprawia, że na zębach i w okolicy dziąseł odkładają się resztki pokarmów. Skutkiem tego jest pokrycie zębów miękkim nalotem nazywanym płytką nazębną, która w ciągu kilkudziesięciu godzin stopniowo zaczyna się utwardzać w procesie mineralizacji i tym samym zmienia się w kamień nazębny. O ile płytkę bakteryjną można łatwo usunąć, szczotkując zęby, tak kamień nazębny jest już trudniejszy do usunięcia. Co więcej kamień osadza się warstwami, więc jego ilość z czasem będzie się stopniowo zwiększała. Oprócz tego najczęściej jest ciemniejsza w porównaniu do naturalnego koloru zębów i przez to mało estetyczna. Warto dodać, że kamień nazębny jest bezpośrednią przyczyną nieświeżego oddechu. Nieestetyczny wygląd i nieświeży oddech są dla wielu osób powodem do wstydu.

Do największych skutków niemycia zębów należy próchnica zębów oraz rozwój chorób przyzębia. Mogą to być również różnego rodzaju stany zapalne oraz dolegliwości bólowe. Warto wiedzieć, że próchnica jest chorobą zakaźną i łatwo może przenieść się również na inną osobę. Niemycie zębów i stałe zaniedbywanie higieny jamy ustnej prowadzi do pogłębiania się tych problemów. Z czasem choroby zębów i przyzębia mogą doprowadzić do rozchwiania się, a nawet wypadania zębów. Wtedy leczenie stomatologiczne staje się bardziej skomplikowane.