Skutki zgrzytania zębami (bruksizmu)

skutki bruksizmu - jak zgrzytanie zębami wpływa na zdrowie zębów

Bruksizm, czyli nawykowe zaciskanie lub zgrzytanie zębami pojawia się u pacjentów przede wszystkim na skutek stresu. Równie często pojawia się przez chrapanie lub bezdech senny albo w wyniku przyjmowania niektórych leków. W większości przypadków bruksizm jest czynnością nieuświadomioną i występuje w trakcie snu. Skutki zgrzytania zębami są dość dotkliwe i niestety w wielu przypadkach wywołują poważne dolegliwości. Pacjenci zwykle zauważają pierwsze objawy bruksizmu w postaci bólu głowy, twarzy lub szyi po przebudzeniu, jednak często nie wiążą ich z problemem zgrzytania zębów. Bardzo często o swoim problemie dowiadują się dopiero w gabinecie stomatologicznym.

Podczas badania diagnostycznego dentysta może wykryć bruksizm na podstawie stanu jamy ustnej. Do najczęstszych skutków zgrzytania zębami należą takie objawy jak:

  • szybkie ścieranie, pękanie, a nawet rozchwianie zębów;
  • rozwój problemów w stawach skroniowo-żuchwowych, trzaski i przeskakiwanie żuchwy lub jej ograniczona ruchomość;
  • skutkiem zgrzytania zębami jest też napięcie mięśni szczęki i szyi, co wywołuje przewlekły ból głowy i szyi;
  • na skutek starcie szkliwa, pojawia się nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno np. podczas spożywania pokarmów i napojów;
  • problem może dotknąć również dziąseł, dość często dentyści zauważają zaniki przyzębia oraz krwawienie dziąseł;
  • wysoko zaawansowanym skutkiem bruksizmu mogą być problemy narządu wzroku i słuchu np. suchość oka, bóle w okolicach oczodołów i uszu, szumy w uszach czy nawet zaburzenia równowagi.