Skutki źle dopasowanej protezy zębów

skutki źle dopasowanej protezy zębów - Dentysta Toruń

Dopasowanie protezy zębów to najważniejszy element leczenia protetycznego. Dobrze dopasowana proteza spełnia swoje funkcje, przywracając pacjentowi komfort żucia, uśmiechania się i swobodnej rozmowy. W sytuacji, kiedy proteza zostanie źle dopasowana, korzystanie z niej może wywołać więcej szkód niż pożytku. To nie tylko dyskomfort podczas użytkowania, ale również początek poważniejszych problemów.

Przede wszystkim źle dopasowana proteza może poskutkować dysfunkcją mięśni oraz stawów. Oprócz tego niewłaściwe dopasowanie utrudnia dokładne czyszczenie zębów, zwłaszcza w przypadku źle dopasowanej protezy częściowej. W związku z tym przyczynia się do rozwoju chorób przyzębia i zapaleń śluzówki. Infekcje mogą być niebezpieczne dla zdrowia jamy ustnej oraz ogólnego zdrowia pacjenta. Ponadto korzystanie ze źle dopasowanej protezy zębów ma też skutki rodzaju mechanicznego.  Może uciskać lub uwierać i tym samym ocierać błonę śluzówki. To często sprawia ból i nieprzyjemny dyskomfort. Oprócz tego złe dopasowanie protezy wpływa na siłę nacisku i naprężenia w jamie ustnej. Wynikiem tego mogą być uporczywe bóle głowy.

Żaden pacjent nie powinien przez dłuższy czas nosić źle dopasowanej protezy zębowej. Jeżeli pacjent czuje dyskomfort powinien jak najszybciej wybrać się do dentysty na konsultację. W gabinecie stomatologicznym specjalista oceni problem i z pewnością zaproponuje dobre rozwiązanie.