Usunąć ząb czy go ratować – co robić?

co robić kiedy boli ząb? leczenie kanałowe czy odbudowa? Dentysta Toruń

Zwykle pytanie o to, czy usunąć ząb pojawia się, gdy jest on głęboko zainfekowany próchnicą i tradycyjne leczenie zachowawcze może być niewystarczające. Z reguły, gdy infekcja dociera do głębokich warstw zęba, należy zastanowić się, czy warto podjąć próbę ratowania zęba poprzez leczenie kanałowe, czy lepiej będzie go usunąć. Dentysta zawsze indywidualnie ocenia każdy przypadek i podpowiada pacjentowi, jaka opcja będzie dla niego bardziej korzystna. Zarówno leczenie kanałowe ratujące ząb, jak i odbudowa usuniętego zęba to dobre rozwiązanie w przypadku głębokiej infekcji.

Efektem usunięcia zęba jest znacząca luka, która jest nie tylko nieestetyczna, ale również z przyczyn zdrowotnych musi zostać uzupełniona. Wynika to z postępującego zaniku kości, możliwych przesunięć zębów oraz ich rozchwiania. Wpływa to również na ogólny wygląd twarzy, co często prowadzi do utraty pewności siebie u pacjentów. Z tego względu wielu pacjentów decyduje się na zachowanie zęba lub usunięcie z natychmiastową odbudowę, aby zapobiegać tym problemom.

Nowoczesne metody stomatologiczne gwarantują funkcjonalną i trwałą odbudowę, wykonaną z biozgodnych materiałów. Warto jednak przemyśleć, czy bardziej opłaca się zachować ząb, czy wymienić go na uzupełnienie protetyczne. Chociaż leczenie kanałowe w większości przypadków kończy się sukcesem, trzeba mieć na uwadze, że problem może powrócić. W przypadku implantów, mostów czy innych uzupełnień, gwarantowana jest ich wieloletnia trwałość.