W jaki sposób prawidłowo nitkować zęby?

W jaki sposób prawidłowo nitkować zęby? - Dentysta Toruń

Nitkowanie zębów jest dość ważnym elementem codziennej pielęgnacji zębów. Wiele osób zapomina, jak ważne jest dokładne oczyszczanie zębów z osadu. Zwykle ograniczają się do samego szczotkowania, które choć jest podstawą utrzymania higieny jamy ustnej, warto wesprzeć dodatkowym elementem w postaci nitkowania. Dlaczego? Nitkowanie skutecznie usuwa osady z miejsc, gdzie trudno jest dotrzeć szczoteczką. Dzięki temu, można łatwo pozbyć się płytki nazębnej oraz osadów z przestrzeni międzyzębowych.

Aby prawidłowo nitkować zęby, należy dobrze się przygotować i zachować ostrożność, żeby przypadkiem nie uszkodzić dziąseł. Wbrew pozorom samo nitkowanie nie jest wcale skomplikowane. Aby łatwo było operować nicią, wystarczy owinąć jej końce wokół palców, pozostawiając niewielki odcinek, który posłuży do oczyszczania. Należy zagiąć nić wokół podstawy zęba, rozpoczynając tuż przy dziąsłach, a następnie ostrożnymi ruchami, oczyścić powierzchnię zęba od jego podstawy po sam koniec. Watro pamiętać, że do każdego kolejnego zęba niezbędny jest czysty fragment nici. Stąd warto nawinąć na palce dłuższy fragment nici i systematycznie ją przewijać.

Osoby, które dopiero zaczynają stosować nici dentystyczne, nie powinny od razu zrażać się do tej metody czyszczenia zębów. Wystarczy odrobina ćwiczeń, aby opanować sposób prawidłowego nitkowania zębów. Oprócz tego, w razie wątpliwości każdy pacjent może liczyć na pomoc dentysty.