W jaki sposób przebiega projektowanie uśmiechu DSD?

Cyfrowe projektowanie uśmiechu DSD - Dentysta Toruń

Projektowanie uśmiechu z systemem DSD pozwala pacjentowi zobaczyć efekt zabiegów stomatologii estetycznej jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. To metoda, dzięki której dentysta przygotowuje cyfrowy projekt wizualizujący docelowy wygląd uśmiechu pacjenta. Z reguły cały proces odbywa się z udziałem pacjenta, dzięki czemu ma on realny wpływ na cały proces. Pierwszym etapem jest szczegółowy wywiad z pacjentem, dzięki któremu dentysta poznaje oczekiwania i preferencje pacjenta oraz odpowiedni zbiór materiałów. Do wizualizacji konieczne będą zdjęcia twarzy na wprost oraz z profilu, a także zdjęcia wewnątrzustne, tomografia i zdjęcia RTG.

Wizualizacja DSD zostanie przygotowana na zdjęciu wybranym przez pacjenta. Na podstawie zebranego materiału oraz w oparciu o preferencje pacjenta, a także wiedzę na temat proporcji twarzy i relacji ust, dziąseł, warg i zębów dentysta będzie mógł cyfrowo przygotować nowy projekt uśmiechu. Bardzo ważne jest, by na tym etapie zachować naturalne proporcje i cechy pacjenta. Dzięki specjalnym pomiarom oraz liniom referencyjnym na projekcie, dentysta dopasuje kształt, kolor oraz długość zębów. W ten sposób powstaje specjalny obraz ukazujący pacjentowi jego uśmiech, jaki osiągnie po zakończeniu leczenia.

Aby uzyskać efekt widoczny w cyfrowym projekcie DSD w rzeczywistości, w zależności od ilości niedoskonałości estetycznych, w pracę może zostać zaangażowanych kilku specjalistów np. implantolog, protetyk czy periodotolog. Zebrane w projekcie DSD dane pozwolą zespołowi dentystów stworzenie wymarzonego uśmiechu pacjenta.