W jakich przypadkach leczy się kanałowo?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem dentysta endodonta przeprowadza zazwyczaj w szczególnych przypadkach. Najczęściej leczenie kanałowe niezbędne jest w wtedy, gdy próchnica głęboko zainfekowała miazgę zęba i ząb psuje się dogłębnie. Często przyczyną podejmowanego w gabinecie dentystycznym leczenia kanałowego są również martwica i zgorzele miazgi zęba oraz zmiany okołowierzchołkowe, obumarcie lub głębokie starcie zębów. Czasami zabieg endodontyczny pod mikroskopem trzeba wykonać, gdy na przykład na skutek urazu dochodzi do odsłonięcia miazgi zęba.
Istnieją jednak takie przypadki leczenia kanałowego, które nie wynikają z chorób czy urazów. Przykładem tego, może być źle wykonany wcześniej zabieg, po którym w kanale zęba utkwiło złamane narzędzie stomatologiczne. Dentysta endodonta musi zadziałać także w przypadku niedrożności kanału. Niedrożność zwykle występuje w wyniku zwężenia lub zrośnięcia się kanałów, nietypowego przebiegu lub ze względu na jego nieodpowiednie wypełnienie. Czasem leczenie kanałowe potrzebne jest również po usunięciu wkładu korzeniowo-koronowego.
Leczenia kanałowego nie trzeba się bać, niezależnie od problemu, z którym pacjent zgłasza się do dentysty endodonty. We współczesnej stomatologii niemal każdy zabieg stomatologiczny wykonuje się pod znieczuleniem, dlatego zabiegi zupełnie nie bolą. Znacznie lepiej zgłosić się do dentysty, aby coś zaradził i rozpoczął leczenie, niż pozwolić na pogłębianie się problemu.