Wkład koronowo-korzeniowy

Wkład korzeniowo-koronowy poprawia uśmiech w gabinecie stomatologicznym Dentysta Toruń

Leczenie stomatologiczne bywa wymagające, zwłaszcza, gdy stan zębów wymaga specjalistycznego leczenia kanałowego. Zwykle leczenie kanałowe dotyczy poważnych przypadków, w których zęby są mocno zniszczone (np. przez próchnicę). Wciąż jednak da się je odratować bez konieczności usuwania. W takich wypadkach po zakończeniu leczenia przydatne jest wypełnienie powstałych ubytków, czyli odbudowa zęba.

Stałym wypełnieniem protetycznym sprawdzającym się w takich sytuacjach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zwykle stosuje się go, kiedy korzeń zęba wciąż jest zdrowy i dobrze zamocowany w zębodole, natomiast korona zęba musi zostać zastąpiona. Wkład koronowo-korzeniowy ma formę sztyftu albo śruby, którą mocuje się w korzeniu, a z kolei na niego protetyk na stałe zakłada koronę protetyczną.

W ten sposób ząb zostaje całkowicie odbudowany i może całkiem wiernie imitować ząb naturalny. W zależności od materiału, z którego zostanie wykonany wkład i korona protetyczna. Materiałami, które zwykle wykorzystuje się w tym celu są włókno szklane, cyrkon lub metal. Stopniowo odchodzi się już od metalu ze względu na mniejszą estetykę i możliwość korozji. Włókno szklane jest dość trwałe i elastyczne, dlatego w razie potrzeby, można je wyjąć, bez usuwania korzenia. Z kolei cyrkon jest najtrwalszym i najbardziej biozgodnym materiałem, ale jego cena jest nieco wyższa.