Wypełnienie kompozytowe zęba

wypełnienie kompozytowe, czyli estetyczna plomba wstawiana u dentysty

Dlaczego wypełnienie kompozytowe zęba stało się tak popularne w stomatologii? Wcześniej używane plomby amalgamatowe miały ciemno-szary kolor i nie były zbyt estetyczne, a do tego wśród opinii pojawiły się głosy, że zawarta w wypełnieniach tego typu rtęć może szkodzić. Zamiennikiem który wyparł stare plomby stały się więc wypełnienia kompozytowe.

Główną zaletą wypełnień kompozytowych jest ich kolor. Dentysta może bez trudu dopasować go do naturalnego odcienia zębów, dzięki czemu plomby kompozytowe są praktycznie niewidoczne. Dlatego dobrze sprawdzają się również w przypadku przednich zębów. Poza wysoką estetyką, białe plomby cechują się także trwałością oraz szczelnością. Bardzo dobrze przylegają do tkanki zęba, dzięki czemu trudniej o powstawanie próchnicy w szczelinach. Do istotnych plusów zaliczamy także możliwość łatwego nadawania im kształtu w trakcie zakładania takiego wypełnienia. Dzięki temu dentysta dopasowuje plombę do zęba, więc oszczędza znaczną część zdrowej tkanki.

Kompozyty są też bardzo bezpiecznym materiałem, a ich cena nie jest zbyt wygórowana. Dzięki wysokiej estetyce wypełnień kompozytowych, białe plomby są znacznie chętniej wybierane przez pacjentów. Po założeniu i utwardzeniu doskonale zespajają się z zębami i służą przez wiele lat. Dlatego też ich popularność wzrosła i obecnie są szeroko stosowane w gabinetach stomatologicznych.