Wyrzynanie ósemek

Wyrzynanie ósemek może sprawiać problemy. Zwykle proces wyrzynania się ósemek jest długotrwały i często bolesny. Nie u wszystkich ósemki się wyrzynają. Zdarza się, że rośnie zaledwie jedna lub dwie, czasem nie rosną wcale. Decydują o tym uwarunkowania genetyczne i często ilość miejsca w szczęce. Towarzyszące wyrzynaniu się ósemek dolegliwości bólowe nie zawsze świadczą o tym, że rosną w sposób niewłaściwy. Mimo to warto skonsultować się z dentystą w tej sprawie, by uniknąć nieprzyjemnych skutków nieodpowiedniego wyrzynania się.
Problem pojawia się w momencie, kiedy wyrzynanie ósemek nie jest prawidłowe. Na przykład kiedy rosną krzywo lub wyrastają poza linię zębów, wrastają w policzek, drażnią dziąsła lub stają się zębami zatrzymanymi. Szczególny ból może występować ze względu na ucisk na inne trzonowce, a czasami kiedy w okolicy rozwija się próchnica. Oprócz bólu podczas wyrzynania ósemek może pojawić się również gorączka, szczękościsk, a nawet obrzęk oraz stan zapalny. Pojawienie się tych dolegliwości nie zawsze prowadzi do ekstrakcji ósemek, ale niewątpliwie dentysta powinien zbadać problem.
Bywa tak, że ósemki dentysta usuwa profilaktycznie, dlatego że w niektórych przypadkach oczyszczanie ich szczoteczką jest trudne, co może prowadzić do rozwoju próchnicy. Oprócz usunięcia ósemek dentysta może pomóc również na inne sposoby. Aby ułatwić proces wyrzynania, dentysta może naciąć dziąsło i przepisać antybiotyki lub środki przeciwbólowe.