Wzmocnienie szkliwa zębów

Wzmocnienie szkliwa zębów w gabinecie stomatologicznym Dentysta Toruń

Szkliwo chroni zębinę na całej powierzchni korony zębowej przez wszelkimi szkodliwymi czynnikami, które zwykle prowadzą do uszkadzania zębów. Z tego względu troska o szkliwo i wzmacnianie go jest jednym z najważniejszych działań, jakie powinniśmy podejmować w trosce o zdrowe zęby.

Zwykle szkliwo ulega uszkodzeniu z uwagi na dwa czynniki. Pierwszym są kwasy pochodzenia bakteryjnego, drugim naturalne ścieranie. Bywa tak, że na skutek problemów takich jak wady zgryzu lub zgrzytanie zębów (bruksizm), ścieranie szkliwa następuje szybciej. Oba te przypadki można wyleczyć dzięki wizycie w gabinecie stomatologicznym.

W przypadku szkliwa najczęstszym problemem jest jego demineralizacja wywoływana przez bakterie i kwasy. Wzmocnienie szkliwa zębów można osiągnąć poprzez właściwą dietę, w której np. zostanie ograniczone spożycie cukrów. Duży wpływ na wzmocnienie i odbudowę szkliwa ma też zastosowanie fluoru. Jego działanie przeciwpróchnicze daje skuteczne efekty, zwłaszcza, jeśli pacjenci stosują pasty z fluorem i regularnie odwiedzają dentystę na zabiegi fluoryzacji.

Również dokładne oczyszczanie i prawidłowa higienizacja pozwalają utrzymać szkliwo w dobrym stanie. Jeżeli jednak zdarzy się tak, że pacjent z różnych względów ma problemy ze szkliwem, dobrym sposobem jest konsultacja ze stomatologiem, który oceni w jaki sposób, można odbudować lub zastąpić zniszczone szkliwo.