Zalecenia po wszczepieniu implantów

zalecenia stomatologa po wszczepieniu implantów zębów

Jak należy postępować po wszczepieniu implantu? Zabieg implantacji jest dość wymagający w stosunku do pacjenta. Proces gojenia się tkanek i przyjęcia przez organizm implantu wymaga czasu, dlatego osoba decydująca się na zabieg musi być szczególnie ostrożna. W pierwszych dniach po zabiegu pojawia się obrzęk dziąseł, który należy łagodzić okładami z lodu. Można też zastosować specjalne żelowe woreczki z apteki do schładzania w lodówce.

Na początku należy unikać także gorących potraw oraz przejść na dietę półpłynną. Nie należy używać strefy, w której wszczepiono implant, aby mogła goić się w spokoju. Niewskazane jest także dotykanie placami lub językiem operowanego miejsca, aby uniknąć ryzyka podrażnień lub zakażenia. Trzeba również odstawić papierosy i alkohol, ponieważ wydłużają czas zrastania się tkanek. Ponadto przez okres około miesiąca nie powinno się podejmować wysiłku fizycznego.

Szczególnie ważne w tym przypadku jest stosowanie się zaleceń stomatologa. Zwłaszcza w stosunku do przyjmowania środków przeciwbólowych i antybiotyków. Samodzielne podwyższanie dawek może być niebezpieczne dla zdrowia. Warto także płukać jamę ustną specjalnymi płukankami. Mają one działanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne. Natomiast w trakcie szczotkowania zębów, należy omijać miejsce zabiegu, a zęby czyścić miękką szczoteczką.

Niezbędne jest także pilnowanie wizyt kontrolnych oraz zgłaszanie się do stomatologa, gdy tylko wystąpią niepokojące objawy.