Zastosowanie leczenia kanałowego

zastosowanie leczenia kanałowego - kiedy potrzebny jest endodonta

Kiedy potrzebny jest endodonta? Stomatolog endodonta zajmujący się leczeniem kanałowym może być potrzebny w kilku różnych przypadkach. Najczęściej spotykamy się z zastosowaniem tego rodzaju leczenia dentystycznego w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z bardzo zniszczonym zębem, który wymaga natychmiastowego ratunku. Nowoczesne leczenie kanałowe pod mikroskopem daje dużą szansę na zachowanie takiego zęba, bez potrzeby jego usunięcia.

To nie oznacza jednak, że leczenie kanałowe ma tylko jedno zastosowanie. Dolegliwości bólowe mogą mieć wiele źródeł, które nie zawsze da się usunąć inną metodą niż podejmując leczenie kanałowe. Dzięki precyzji mikroskopu oraz wiedzy stomatologa endodonty można wykryć i przede wszystkim wyleczyć niedrożny kanał zębowy. Niedrożność prowadzi do poważnych chorób, które mogą zakończyć się ekstrakcją zęba. Oprócz tego stosowanie nowoczesnych narzędzi zmniejsza ryzyko pominięcia jakiegoś kanału zęba, który wcześniej można było przeoczyć.

Leczenie kanałowe w gabinecie dentystycznym wymaga wielkiej precyzji. Ze względu na to, że narzędzia są bardzo małe, a kanały często wąskie i zakrzywione zawsze może się zdarzyć, że narzędzie utkwi w kanale. Jeżeli istnieje podejrzenie, że tak się stało, dentysta musi niezwłocznie podjąć ponowne opracowanie kanału.

Zastosowanie leczenia kanałowego sprawdza się również w przypadku pojawienia się zębiniaków. Zwykle tworzą się one w komorach lub kanałach zębów i mogą powodować nieprzyjemny ból.