Zastosowanie włókna szklanego w stomatologii

Zastosowanie włókna szklanego w stomatologii

W stomatologii włókno szklane ma zastosowanie przede wszystkim przy odbudowie zęba. Przeważnie stosuje się je do wkładów koronowo-korzeniowych, które umieszcza się w kanale po zabiegu endodontycznym. Niestety zabiegi leczenia kanałowego dentyści podejmują w sytuacjach, kiedy leczony ząb jest już bardzo zniszczonym, a zabieg staje się ostatnią możliwością uchronienia go przed ekstrakcją. To sprawia, że pomimo sukcesu leczenia kanałowego, ząb zwykle jest bardzo osłabiony i należy go wesprzeć. W tym miejscu znajduje swoje zastosowanie włókno szklane w postaci wkładu koronowo-korzeniowego.

Oprócz samego leczenia kanałowego, włókno szklane dentyści stosują także w sytuacji, gdy niezbędne jest wzmocnienie zęba. Dla przykładu stosuje się je przed założeniem nowej korony protetycznej. Wkład koronowo-korzeniowy z włókna szklanego może też stanowić filar dla mostu protetycznego. Warto dodać, też inne zastosowania. W przypadku niektórych pacjentów miejsce w jamie ustnej jest ograniczone i czasami brakuje miejsca na wszczepienie implantu. Wtedy, o ile pozwalają na to możliwości i nie ma indywidualnych przeciwwskazań, włókno może zastąpić implant.

Zastosowanie włókna szklanego jest mało inwazyjne i zwykle zabiegi nie zajmują dentyście dużo czasu. Włókno szklane w stomatologii stanowi szansę odbudowy uśmiechu. Warto jednak pamiętać, że bez regularnej higienizacji i pielęgnacji, jama ustna nie będzie zdrowa.