Złamany lub pęknięty ząb – co robić?

Co robić, gdy masz złamany ząb? jak najszybciej zgłoś się do dentysty

Do pęknięcia lub złamania zęba może dojść na skutek różnych czynników. Uszkodzenie może pojawić się na skutek urazu mechanicznego, osłabienia zęba chorobą albo na przykład w wyniku złych nawyków (np. otwierania zębami butelek). W takiej sytuacji należy przede wszystkim skontaktować się z dentystą. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym warto poradzić się, jakie rozwiązanie problemu okaże się najlepsze.

W zależności od tego jak głębokie jest uszkodzenie zęba, można ratować go na kilka sposobów. Drobne ukruszenie zamaskuje odrobina kompozytu stomatologicznego. Dobrym sposobem jest także zastosowanie wkładu korzeniowo-koronowego. Z kolei pęknięcia i niewielkie złamania ukryje licówka stomatologiczna. Umieszcza się je na powierzchni zębów, dlatego są świetnym sposobem ukrycia uszkodzenia. W przypadku głębszego złamania niezbędne będzie założenie nowej korony. Korona stomatologiczna sprawdza się także po leczeniu kanałowym, które ratuje ząb, gdy jego znaczna część ulega szkodliwej infekcji.

W przypadku głębokiego złamania zęba, które sięga aż jego korzenia, często jedynym sposobem radzenia sobie z problemem jest całkowite usunięcie zęba. Wtedy najczęściej dentysta wskazuje zastosowanie implantu stomatologicznego, który w najtrwalszy sposób odbuduje ząb na nowo. Metod naprawy złamanego lub pękniętego zęba jest wiele, a z jego naprawą nie warto zwlekać.