Skutki braków zębowych

skutki braków zębowych - jak odbudować

Ząb może wypaść na skutek wielu przyczyn. Niekiedy braki zębowe spowodowane są chorobami lub koniecznością usunięcia zęba dla zdrowia jamy ustnej. Niezależnie od przyczyny braku zęba, powstała luka prowadzi do szeregu zmian zachodzących w jamie ustnej.

Głównie brak zębów oddziałuje przede wszystkim na pozostałe zęby oraz na kości w miejscu, gdzie wypada luka. Przede wszystkim poważnym problemem jest stopniowy zanik kości. W przestrzeni, gdzie brakuje zęba nie ma już takiego samego nacisku, dlatego nieużywane tkanki zanikają. W środowisku dentystów wiele mówi się o potrzebie szybkiej odbudowy zęba, aby nie dopuścić do wycofania się dziąsła i utraty kości. Braki zębowe niekorzystnie wpływają na pozostałe zęby, ponieważ brak im odpowiedniego oparcia. Powoduje to przemieszczenia zębów, zwłaszcza tych sąsiadujących z luką, które nachylają się w stronę luki. Przesunięcia zębów wywołują nieprawidłowe stykanie się zębów, a to z kolei prowadzi do szybszego ścierania się zębów. Brak oparcia może również prowadzić do wypadania zębów przeciwstawnych.

Skutki braków zębowych wpływają zatem na sam wygląd pacjenta. Luki zębowe i wynikające z nich krzywizny przesuwających się zębów są nieestetyczne i często powodują kolejne nieprzyjemne schorzenia. Oprócz tego im dłużej obecne są braki zębowe w jamie ustnej, tym dłuższe i często znacznie kosztowniejsze będzie leczenie stomatologiczne, niwelujące powstałe problemy.